HomeNewsEfektywna rejestracja obrazu w systemie XTrack

Efektywna rejestracja obrazu w systemie XTrack

Pojedynek kodeków: H.264 vs. H.265+

 

Czy zdarzają ci się sytuacje, gdy musisz przedstawić dowody, by rozstrzygnąć reklamację na swoją korzyść i nagranie w nagrywarce pojazdu nadpisało się już lub próbujesz je bezskutecznie skopiować i czasem uda się to po 3, a czasem po 30 dniach? U źródła twoich problemów może leżeć nieefektywny kodek H.264, który powoduje, iż pliki z nagraniami wideo są tak duże, że nowe nagrania z 4 kamer mogą zapełnić dysk o pojemności 4TB już po 9 dniach! Takie duże pliki są również bardzo trudne do przesłania przez sieć komórkową.


Jeśli na pojazdach, za pomocą których realizujesz pozyskane kontrakty, pracują pokładowe systemy rejestracji obrazu dokumentujące wykonanie usług, to typowo u podstaw decyzji o ich wdrożeniu leżą dwie przesłanki:


Szczególnie w drugim przypadku, dla branży odbioru odpadów, trend ten jest wyraźnie wzrostowy. Już ponad 10% postępowań w Polsce zawiera zapisy obligujące wykonawcę do zastosowania na pojazdach kamer. Odsetek ten rok do roku rośnie z uwagi na wartość, jaką wnosi dla organizatorów systemów zbiórki odpadów materiał wideo. Szczególnie taki, który zintegrowany jest z innymi danymi telematycznymi i dostępny w ramach jednego oprogramowania on-line z poziomu chmury, bez potrzeby zgrywania i zamiast dostępu z dysku nagrywarki w pojeździe.


Takie wygodne, wydaje i bezpieczne dla danych podejście, tj. chmura, jako dysk twardy pokładowego systemu rejestracji wideo, wymaga bardzo efektywnych metod rejestracji obrazu, aby możliwe było przesyłanie materiałów o jakości Full HD (FHD; 1920x1080) i płynności do 25 klatek na sekundę, z 4 kamer jednocześnie, przy użyciu jedynie sieci GSM o prędkości LTE. Wszystko z niewielkim opóźnieniem kilku minut.


Rozwiązanie? Zintegrowany system rejestracji obrazu XTrack, stosujący jako podstawowy, kodek H.265+. Technologia ta pozwala zredukować wielkość plików z nagraniami wideo, zależnie od rejestrowanej sytuacji, nawet o 80%.

 

 

Wykres efektywności kodeków wideo

 

Wykres przedstawia różnicę w wielkości plików generowanych przez ciągłą rejestrację obrazu w czasie 24 godzin, zależnie od tego, czy kamera pracuje w trybie dziennym, czy nocnym z podświetleniem IR.

 

Taką spektakularną redukcję rozmiaru plików należy rozpatrywać nie tylko pod kątem sprawnego ich przesyłania on-line w czasie trwania trasy przez sieć GSM, ale również w kontekście zapisów przetargowych, które niejednokrotnie nakładają na wykonawców obowiązek utrzymania dostępności nagrań przez wiele miesięcy, a nawet lat. W takim przypadku 80% redukcja wielkości plików wideo oznaczać może 80% redukcję kosztów przestrzeni dyskowej chmury, z której nagrania są udostępniane (praktycznie bez ograniczeń czasu dostępności). Redukcja kosztów propaguje się dalej, na koniec wpływając korzystnie także na końcowe koszty systemu zbiórki odpadów.

 

Jeśli chciałbyś zagwarantować sobie natychmiastową, bezobsługową dostępność nagrań wideo z pojazdów, z jednoczesną redukcją kosztów utrzymania nagrań z chmurze, skontaktuj się z nami!

 

Zdjęcie główne dla niniejszego wpisu: Image by rawpixel.com on Freepik

Do you have any questions?
Contact us!
Go to contact

Call 

+48 58 558 46 55

Write to us 

info@xtrack.com